Yangın Semineri 2019SUNUMLAR İÇİN >>> Seminer Sunumları


 AMAÇ VE KAPSAM

Büyük Yangınlar, Küçük İhmallerle Başlar

Yangınlar insanlık tarihi boyunca ciddi can ve mal kayıplarına sebep olmuştur ve olmaya da devam etmektedir. Bir yandan teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmayan karmaşık, yüksek ve endüstriyel yapılar inşa edilirken bir yandan da bu yapılarda yangını önleme ve söndürmeye yönelik ciddi çalışmalar sürdürülmektedir. Günlük hayatımızın bir parçası olan yapılarda yangınları önlemek amaçlı çözümler üretmek maddi bir yük olarak görülmemesi gereken, çok ciddi bir tecrübe ve bilgi de gerektiren çalışmalardır. Bilgi ve tecrübenin üzerine yasal zorunluluklar da eklenince içinden çıkılamayacak bir hal almaya başlamaktadır.

Son günlerde Türkiye’de özellikle büyük kentlerde ve endüstriyel tesislerde başlayan ve önü alınamayan yangınlar her geçen gün can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Son yıllarda sayıları artan yangınlar, özellikle de büyük üretim alanlarında meydana gelen yangınlar bu konuda ülke olarak ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bir daha gözler önüne sermiştir. Ne yazıktır ki bu yangınlara her geçen gün yenileri eklenmektedir.

Yapılardaki yangın algılama, önleme denetleme ve kurtarma çalışmalarının bütünüyle ele alınması ve ciddi bir uzmanlık gerektirdiği de bu yangınlardan çıkan sonuçlardandır.

Yangın konusunda yapılması gerekenler temel olarak önleme, denetleme ve söndürme olarak üç ana başlık altında toplanabilir. Bu üç ana başlık, kendi içinde birçok alt başlığı barındırmaktadır ve yangın üzerine ciddi açılımlar sağlanabilecektir.

Bu sorumluluk bilinci ile ilkini 2018 yılının Eylül ayında düzenlediğimiz seminerin daha geniş kapsamlı ve daha çok paydaşın katılımıyla düzenlenmesi doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2018 yılında yapılan değerlendirmeler sonucunda bu seminerlerin geleneksel hale getirilmesi ve yangın ile ilgili bütün meslek gruplarının buluşturulması kararı alınmış ve bu seneki program oluşturulmuştur.

Makina Mühendisleri Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Elektrik Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası İzmir Şubelerinin yanı sıra Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir İtfaiyesi olarak konunun tüm paydaşlarının iki günlük seminerde bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yangın Semineri’nde 8 oturumda 22 sunum paylaşılacaktır. Ayrıca sektörün önde gelen firmaları da iki gün boyunca sergi salonunda kendi yaptıkları çalışmaları sergileme fırsatı bulurken, katılımcıların da bu alanda uzman isimlerden stantlarda bilgi almaları sağlanmış olacaktır.

Yangın Semineri ve Sergisi’ne; konusunda uzman kişiler, proje müellifleri, yangın söndürme ve önleme birimleri, itfaiye çalışanları, acil durum müdahale ekipleri, iş sağlığı ve güvenliği uzmanları, yangın tesisatı tasarım ve taahhüt işinde çalışanlar davetlidir. Seminer katılımı ücretsiz olup başvuru şartı bulunmaktadır. Sergi için başvurular internet sitemizden alınacaktır.


SERGİ

Sergiye katılarak Sempozyuma destek veren tüm firmalara teşekkür ediyoruz.


Bizi Takip Edin

Büyük yangınlar, küçük ihmallerle başlar...
MMO İzmir Şubesi © 2024. Bütün hakları saklıdır.